Dövme Silme

Dövme Silme

Dövme Silme

Özel tasarlanmış lazerler ile dövme silme ve leke tedavileri görülmektedir. Deride ki epidermis tabakasına gönderilen ışınlar ile dövmeye renk veren bileşikler parçalanarak ortadan kaldırılmaktadır.

Dövme silme, istenmeyen bir dövmeyi silmeye çalışmak için yapılan bir işlemdir. Dövme silme için kullanılan yaygın teknikler arasında lazer cerrahisi, cerrahi çıkarma ve dermabrazyon bulunur.

Dövme mürekkebi cildin üst tabakasının altına yerleştirilir. Bu, dövme silme işlemini orijinal dövme uygulamasından daha karmaşık ve pahalı hale getirir.

Dövme silme ile ilgileniyorsanız, seçenekler hakkında bir cilt doktoruna (dermatolog) danışın. Dövme silmeyi kendi başınıza denemeyin. Kendin yap dövme sildirme kremleri ve diğer evde uygulanan tedavilerin etkili olması muhtemel değildir ve cilt tahrişine veya başka reaksiyonlara neden olabilir.

Bir dövmeden pişmansanız veya dövmenizin görünümünden memnun değilseniz dövmeyi sildirmeyi düşünebilirsiniz. Belki dövme soldu veya bulanıklaştı ya da dövmenin mevcut imajınıza uymadığına karar verdiniz.

Dövmeye veya enfeksiyon gibi diğer komplikasyonlara karşı alerjik bir reaksiyon geliştirirseniz, dövmenin çıkarılması da önemli olabilir.

Dövme silmeyi düşünüyorsanız, bir dermatoloğa danışın. Dövme silme seçeneklerini açıklayabilir ve dövmeniz için en etkili olan yöntemi seçmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, bazı dövme mürekkepleri lazer tedavisine diğerlerinden daha duyarlıdır. Benzer şekilde, küçük dövmeler cerrahi olarak çıkarılması için iyi adaylar olabilirken, diğerleri bir neşter ile çıkarılamayacak kadar büyüktür.

Dövme silme genellikle lokal anestezi ile ayakta tedavi prosedürü olarak yapılır. Dövme silme için yaygın teknikler arasında lazer cerrahisi, cerrahi olarak çıkarma ve dermabrazyon bulunur.

Lazer Cerrahisi

Tek bir güçlü darbede enerjiyi serbest bırakan Q-anahtarlı lazerler genellikle dövme silme için tercih edilen tedavi yöntemidir. Cildin pigmentini kalıcı olarak değiştirmekten kaçınmak için daha koyu ciltlerde Q-anahtarlı Nd:YAG adı verilen özel bir lazer türü kullanılabilir.

Lazer tedavisinden önce cilt lokal anestezik enjeksiyonu ile uyuşturulur. Daha sonra dövme mürekkebini ısıtmak ve parçalamak için dövmeye güçlü bir enerji darbesi uygulanır. Çok renkli dövmeler, çeşitli lazerler ve farklı dalga boyları ile tedavi gerektirebilir.

İşlemden sonra şişlik ve muhtemelen kabarma veya kanama görebilirsiniz. Antibakteriyel merhem iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir. Dövmeyi hafifletmek için muhtemelen tekrarlanan seanslara ihtiyacınız olacak ve dövmeyi tamamen silmek mümkün olmayabilir.

Ameliyatla Alınması

Cerrahi olarak çıkarma sırasında cilt lokal anestezik enjeksiyonu ile uyuşturulur. Dövme bir neşter ile çıkarılır ve derinin kenarları tekrar birbirine dikilir. İşlemden sonra antibakteriyel merhem iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olur.

Cerrahi dövme silme etkilidir - ancak iz bırakır ve yalnızca küçük dövmeler için pratik olabilir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon sırasında, dövmeli alan tipik olarak uyuşana kadar soğutulur. Daha sonra dövmeli cilt, aşındırıcı bir çarka veya fırçaya sahip yüksek hızlı bir döner cihazla daha derin seviyelere kadar zımparalanır. Bu, dövme mürekkebinin deriden sızmasını sağlar.

Etkilenen bölge, işlemden sonra birkaç gün boyunca ağrılı ve çiğ hisseder. İyileşme iki ila üç hafta kadar sürebilir. Lazere veya lazer ve eksizyon kombinasyonuna göre öngörülemeyen sonuçlar ve daha az etkili sonuçlar nedeniyle, dermabrazyon yaygın bir seçim değildir.

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?